Projekti 2017-2018:
Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava iz Osijeka, Bijeli krug Hrvatske iz Splita i Udruga za podršku žrtvama i svjedocima iz Vukovara od 1. siječnja 2017. provode projekt pod nazivom Prava, podrška, zaštita i kompenzacija žrtava kaznenih dijela u svrhu doprinosa implementaciji Direktive 2012/29/EU o minimalnim standardima prava, podrške i zaštite žrtava kaznenih djela i Direktive 2004/80/EC o kompenzaciji žrtava kaznenih djela. Cilj projekta je uspostavljanje sustava prikupljanja i analize podataka (Central Information Point) vezanih uz predmete kaznenih djela, koji bi omogućio pregled problematike s kojom se susreću žrtve kaznenih djela te bi poslužio kao alat za prikaz statističkih podataka. Specifični ciljevi projekta su prikupljanje pouzdanih i ažuriranih podataka o žrtvama kaznenih djela; unapređenje implementacije relevantnih zakonskih okvira i usavršavanje znanja i rada stručnjaka u kontaktu sa žrtvama; jačanje kapacitete organizacija civilnog društva (OCD); razvoj među organizacijske suradnje, koordinacija i međusobno povjerenje između pravnih subjekata; zagovaranje razvoja EU politika vezanih za prava žrtava. Ciljane skupine unutar projekta su OCD, pravni i drugi stručnjaci koji su u kontaktu sa žrtvama, a prvenstveno žrtve kaznenih djela. Projektom želimo povećati svijest o pravima i zaštiti žrtava te ojačati mrežu različitih dionika čije područje djelovanja uključuje pružanje podrške žrtava kaznenih djela.
Institucionalna potpora predstavlja specifičan dio Programa financijske potpore
Nacionalne zaklade kojom se ciljano, na trogodišnji rok, ulaže u organizacijski razvoj i/ili
stabilizaciju udruga. Trajanje potpore je na razdoblje od 3 (tri) godine uz uvjet da Nacionalna zaklada s udrugama kojima je odobrena potpora
zaključuje ugovore o financiranju institucionalne potpore svake godine nakon ocjene
prethodnog razdoblja. Udruga Bijeli krug Hrvatske korisnica je sredstava institucionalne potpore u 2017., 2018. i 2019. godini.
Tijekom prethodnih nekoliko godina djelovanja udruge Bijeli krug Hrvatske, uočen je manjak i slaba dostupnost kvalitetnih informacija žrtvama nasilja ili neadekvatni oblici i sadržaj informacija, a pogotovo u udaljenim područjima dalmatinske regije (ruralna područja i otoci) što je sve doprinosilo otežanom pristupu ostvarenju socijalnih prava. Stoga se nameće potreba proaktivnog pristupa korisnicima, kako u pružanju usluga tako i u pružanju informacija, posebno u manje urbanom ili otočnom području. U tom smjeru razvija se i sustav podrške žrtvama i svjedocima kako na području cijele RH, tako i na regionalnim područjima. Ono što je pokazalo iskustvo u dosadašnjem radu Udruge je činjenica da su osobe pogođene nasiljem, a posebno nasiljem u obitelji ili seksualnim nasiljem, sklonije pomoć potražiti izvan svog mjesta prebivališta jer su često suočene sa problemom stigmatizacije i nerazumijevanjem okoline. Stoga smatramo učinkovitijim mogućnost sufinanciranja putnih troškova dolaska u Split za osobe kojima je potreban duži tretmanski pristup ili usluga koju ne mogu dobiti u svojoj lokalnoj sredini, a za pružanje informacija, pravnih savjeta i upućivanja na ostale institucije i partnerske OCD-e, smatramo korisnim uspostavu SOS besplatnog telefona 0800 63 29 kao nove inovativne socijalne usluge koji je dostupan javnosti od 08.01.2018. širokoj populaciji stanovništva na dalmatinskom području. S tim u vezi se nameće potreba da se uz stručne osobe angažiraju i educirani volonteri dostupni na SOS telefonu budući da se radi o osobama kojima je zbog dugotrajne izloženosti nasilju potrebna primarno psihološka pomoć ili im je potrebna hitna reakcija u smislu podnošenja prijave. Na taj način se povećava dostupnost naših usluga i onim skupinama koji zbog teškog materijalnog stanja ili nedostatnih informacija ne mogu doći u Split, nemaju sredstava ili prijevoza, pa su tako u riziku od socijalnog isključivanja i nemogućnosti ostvarenja svojih prava.
U suradnji sa krovnom organizacijom Victim Support Europe i još 25 Udruga članica, Bijeli krug Hrvatske je započeo rad na nacionalnom istraživanju o praktičnim utjecajima EU Direktive 2012/29 o uspostavi minimalnih standarda za prava, potporu i zaštitu žrtava kaznenih djela. Krajnji cilj istraživanja je konačni izvještaj o navedenoj direktivi na razini cijele Europske unije
Projekti 2015-2016:
Kroz višegodišnji rad Udruge za pomoć žrtvama Bijeli krug Hrvatske prepoznali smo potrebu osobnog kontakta s žrtvama i svjedocima od samog trenutka počinjenja kaznenog djela i prekršaja pa sve do završetka postupka, te smo iz toga razloga kao pilot projekt u Splitu u 2015. osnovali Referentni centar za pružanje neposredne podrške žrtvama nasilja uz financijsku podršku Ministarstva pravosuđa i privatnih donatora. Referentni centar zamišljen je i funkcionira kao prva kontakt točka u komunikaciji sa žrtvama i svjedocima. Tim Udruge u Referentnom centru pruža besplatnu psihosocijalnu podršku, emocionalnu podršku, besplatnu primarnu pravnu pomoć, pravne informacije, te upućuje na relevantna državna tijela i organizacije civilnog društva ovisno o potrebama svakog konkretnog slučaja. Tako je Udruga Bijeli krug u 2015. evidentirala 243 korisnika što je za 62% više nego u 2014. kada je evidentirano 150 korisnika i dvostruko više nego u 2013. kada je evidentirano 115 korisnika usluga Udruge. Tijekom provedbe projekta uočen je manjak i slaba dostupnost kvalitetnih informacija žrtvama nasilja ili neadekvatni oblici i sadržaj informacija, što je sve doprinosilo otežanom pristupu ostvarenju socijalnih prava. Posebnu pozornost u ovom projektu smo stavili na osvještavanje javnosti o pravima žrtava nasilja budući da je evidentan nedostatak educiranosti ukupnog stanovništva o potrebama i mogućnostima sustava socijalne skrbi u pogledu ostvarenja tih prava. Realizirali smo 4 javne tribine s ciljem osvještavanja i senzibiliziranja javnosti o pravima žrtava i sustavu pomoći i podrške žrtvama i to uz tri javne tribine na području Splitsko-dalmatinske županije (Split, Omiš, Supetar) i jednu javnu tribinu u Šibeniku. Tijekom provedbe projekta, ali i kroz cijelo vrijeme djelovanja Udruge, poseban naglasak smo stavili na poboljšanje suradnje sa institucijama, ustanovama i OCD-a koje u svom djelokrugu imaju rad sa žrtvama, posebnu pozornost posvetili smo uspostavljanju kvalitetne suradnje između udruge Bijeli krug i policijskih službenika Policijske uprave splitsko-dalmatinske budući da su upravo policijski službenici osobe koje prve stupaju u kontakt sa žrtvama kaznenih djela i prekršaja.
Projektom se osigurava da žrtva već nakon samog prijavljivanja kaznenog djela može zatražiti i dobiti adekvatnu pomoć i podršku. S obzirom da se upravo u ovoj fazi žrtve i svjedoci prvi put susreću s nadležnim tijelima te da im je ovo iskustvo iznimno traumatično, podrška je u ovoj fazi zapravo i najpotrebnija. Povećat će se razina zaštite ljudskih prava budući da će se pristupiti svakoj žrtvi temeljem individualne procjene njenih specifičnih potreba. S tim u vezi povećat će se i razina informiranosti o njihovim pravima kao i o postojanju pružatelja socijalnih usluga, dok će se aktivnim usmjeravanjem žrtve na institucije koje će joj pomoći u ostvarivanju prava smanjiti njihova socijalna isključenost. Korisnicima se pruža adekvatna informacija o njihovim zakonom garantiranim pravima, pravni savjet, emocionalna podrška, te informacije kojim se drugim državnim i nevladinim organizacijama koje pružaju besplatnu pravnu, psihološku, psihijatrijsku ili socijalnu pomoć mogu obratiti ovisno o njihovim specifičnim potrebama. Sve navedeno sadržano je i u „Direktivi Europske komisije i parlamenta o uspostavljanju minimalnih standarda prava, zaštite i podrške žrtvama kaznenih djela“ prema kojoj su sve članice dužne osigurati adekvatnu podršku žrtvama pa tako i Hrvatska. Projektom će se, osim prava žrtava i svjedoka, građane osvijestiti o mogućim psihološkim i zdravstvenim posljedicama (kratkoročnim i dugoročnim) koje intenzivno stresno ili traumatsko iskustvo može imati po njih i o mogućnostima da se koristeći neke mehanizme poput tzv. teorije izbora može unaprijediti mentalno zdravlje i prevenirati moguće nasilje. Osim toga, u slučaju da postanu žrtve i/ili svjedoci određenog kaznenog djela, građani trebaju znati prepoznati kada je moguće, ali i kada je potrebno potražiti stručnu pomoć i podršku. Senzibilizacija javnosti znači i informiranje javnosti o dostupnim uslugama i načinu funkcioniranja sustava za podršku žrtvama i svjedocima. Poticanjem kontinuirane suradnje između institucija, ustanova i OCD-a nastoji se da žrtva ili svjedok već od samog trenutka počinjenja kaznenog ili prekršajnog djela, tijekom cijelog kaznenog odnosno prekršajnog postupka i nakon njega dobije odgovarajuću podršku i pomoć.
Kroz rad našeg Savjetovališta uvidjeli smo da je dobar dio mladih izložen nekom obliku nasilja kao i da razvijaju neke oblike devijantnog ponašanja koje ih mogu pretvoriti bilo u žrtve ili zlostavljače. Stoga se prvi dio aktivnosti predviđenih projektom "IMAM PRAVO REĆI NE NASILJU U VEZI!" odnosi na neposredan rad s korisnicima (djecom i mladima, odgojno-obrazovnim djelatnicima, roditeljima, počiniteljima nasilja, žrtvama nasilja i mladima u rizičnom ponašanju). Tijekom provedbe projekta intenzivirali smo aktivnosti individualnog i grupnog rada s djecom i mladima uz uključivanje obitelji i članova neposrednog socijalnog okruženja. Za rad sa mladima angažirana je stručna suradnica Udruge, licencirani RT psihoterapeut (psihoterapeut realitetne terapije), osposobljena i s iskustvom u provođenju psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji, sa 30 godina radnog iskustva sa djecom i omladinom s poremećajem u ponašanju. Pri tom se koristila Teorija izbora o ponašanju kako bi se izgradila uvjerenja koja bi mladi čovjek trebao usvojiti da bi promijenio nasilno ponašanje u ne-nasilno.